NASZE PODRÓŻE

Zapiski pasjonatów zwiedzania

TRASA WYCIECZKI

Tunezja - trasa wycieczki


O TYM WARTO WIEDZIEĆ

Kartagina to starożytne miasto-państwo leżące w pobliżu dzisiejszego Tunisu. Zostało założone w IX w. p.n.e. przez Fenicjan z Tyru, a szczyt swojej potęgi osiągnęło w III w. p.n.e. W tym samym stuleciu Kartagina wdała się w serię wojen z Rzymem zwanych wojnami punickimi, które zakończyły się zagładą miasta w 146 p.n.e. Po kilkudziesięciu latach Kartagina odrodziła się jako rzymska kolonia. Po podboju Północnej Afryki przez Arabów w VII w. miasto zaczęło tracić na znaczeniu i w końcu opustoszało. Jednym z najbardziej znanych w historii kartagińczyków był żyjący na przełomie III i II w.p.n.e. Hannibal Barkas. W czasie drugiej wojny punickiej kartagiński wódz zadał armii rzymskiej wiele klęsk m.in. nad jeziorem Trazymeńskim i pod Kannami. Zasłynął z tego, że przeprawił się przez Alpy ze swoją 60 tysięczną armią w której skład wchodziły słonie bojowe. Hannibal przez 10 lat z powodzeniem walczył w Italii, jednak nie udało mu się zająć Rzymu. Republika przystąpiła do konrataku, a rzymianie wylądowali w Kartaginie, zmuszając Hannibala do wycofania się z Italii. Kartagińczycy ponieśli klęskę w bitwie pod Zamą, a Hannibal musiał ratować się ucieczką. Po kilku latach na wygnaniu popełnił samobójstwo wypijając truciznę, by nie wpaść w ręce Rzymian.

Armia Hannibala przeprawia się przez Alpy


INTERESUJĄCE FAKTY

Pierwsza udokumentowana podróż Polaka do Tunezji miała miejsce w XVI w. Pochodzący z Krakowa Andrzej Trzecieski, poeta polsko-łaciński i sekretarz królewski, napisał dzieło "Diarius expeditionis Tunetanae". Do Tunisu dotarł urodzony w 1569 r. Piotr Zbylitowski, poeta i dworzanin, człowiek z bliskiego otoczenia króla Zygmunta III Wazy. W XVI w. wielu naszych rodaków pływało po Morzu Śródziemnym u brzegów Tunezji, służąc we flocie maltańskiej, bądź walcząc w szeregach kawalerów maltańskich z Turkami oraz tunezyjskimi korsarzami. Do najbardziej znanych należy urodzony w 1536 roku Prokop Odrowąż-Pieniążek, który przez pewien czas dowodził flotą zakonu maltańskiego. Hrabia Jan Potocki, autor słynnego "Rękopisu znalezionego w Saragossie" w trakcie swojej wyprawy do północnej Afryki w 1779 r. odwiedził wyspę Dżerbę. W XVIII w. zjawiła się w Tunezji misja naukowa Augusta II Mocnego, elektora saksońskiego i króla Polski. Jej zadaniem było sprowadzenie dla naszego monarchy okazów zwierząt i roślin, a także minerałów z Afryki północnej. W 1850 roku w pobliżu miejscowości Kalibija na wybrzeżu tunezyjskim rozbił się statek, wiozący 180 polskich emigrantów. Do Tunezji, objętej od 1881 roku francuskim protektoratem, przybywali kolejni Polacy. Nasi rodacy będący botanikami, geografami, geologami, orientalistami i językoznawcami prowadzili tutaj badania naukowe.

Hrabia Jan Potocki na obrazie Antona Graffa


Tunezja - część południowa

Maj 2006

Sachara w okolicy Duz

Rejs po Nilu tak bardzo nas zauroczył, że kolejne wakacje znowu zaplanowaliśmy w Afryce północnej. Tym razem wybór padł na Tunezję i podobnie jak w poprzednim roku skorzystaliśmy z usług biura podróży. Zachęciły nas słoneczna pogoda, wspaniałe zabytki no i oczywiście...atrakcyjna cena.

Ponieważ najbardziej odpowiada nam opcja wypoczynek i zwiedzanie, w taki właśnie sposób zaplanowaliśmy nasz dwutygodniowy pobyt w Tunezji. Dwie wycieczki zorganizowane przez miejscowe biuro i dwie odbyte na własną rękę, pozwoliły nam trochę poznać ten niezwykły kraj i ożywić monotonię codzienngo plażowania. W pamięci pozostała nam wizyta w muzeum Bardo, gdzie zgromadzono największą na świecie kolekcję rzymskich mozaik. Pomimo, że nie zrobiliśmy żadnych fotek w tym miejscu, wspomnienie odżyło po tragicznym zamachu w muzeum w 2015 r. w którym zginęło także trzech Polaków.


Susa


Słodkie lenistwo pamiątkowa fotka palmy nadmorska promenada mury medyny malowniczy zaułek mauzolemum Kalaout el Koubba scenka uliczna w męskim gronie tunezyjskie rzemiosło sklep mięsny tradycyjny sklepik ośmiokątny minaret zawiji Zakkak dziedziniec Wielkiego Meczetu tajemniczy zaułek ribat bastion narożny mury nador wieża strażnicza panorama miasta Dziedziniec twierdzy Pamiątkowa fotka port-ogród Al Kantawi wojownik kartagiński Marina Al Kantawi zachód słońca

Susa jest jednym z najpiękniejszych miast tunezyjskiego wybrzeża i na wakacje wybraliśmy się właśnie w to miejsce. Nasz hotel był położony w pobliżu medyny i nie raz zgubiliśmy się myszkując po zakamarkach tutejszgo suku. Susa ma wiele imponujących zabytków z czasów rzymskich i arabskich, jednak w pamięci, szczególnie utkwiła nam niezwykła kopuła nad średniowiecznym mauzoleum Kalaout el-Koubba, przypominająca z wyglądu futurystyczne budowle XXI w.


Safari


meczet w Kariuanie w porannej mgle ruiny Qasr el-Szams oaza Chebika pamiątkowa fotka turkusowe źródełko strumień Chyba się nie zgubiłem ? niespodziewana przeszkoda tradycyjna herbata z miętą rzymski basen w Kafsie Szott el Gharsa góra Wielbłąda Trzeba to wszystko sfilmować róże pustyni fatamorgana pozostałości scenografii do filmu Gwiezdne Wojny Dom na farmie na Tatooine, scenografia do Gwiezdnych Wojen pojedynek na miecze świetlne przejażdżka bryczką palma pokaz wchodzenia na drzewo daktylowe słone jezioro Szott al Dżarid Wielki Szott masdżid przetwają najsilniejsci okolice Fatnassy rezerwat form piaskowych w Fatnassie Nadmiar wrażeń rezerwat form piaskowych w Fatnassie wielbłąd zdechł Duz - wrota Sachary Siła spokoju Duz, wrota Sachary przejażdżka chwila wytchnienia pamiątkowa fotka piaski czasu Chyba za bardzo wczułem się w rolę najlepsi kumple okolice Matmaty Domy sa tutaj poniżej poziomu gruntu ręka Fatimy Tradycyjna gościnność Tutaj nikt mi nie będzie przeszkadzał młody troglodyta wnętrze domu jaskiniowego Al-Dżamm, amfiteatr z III w. arena

Dwudniowe safari po środkowej Tunezji było naszą najfajniejszą wycieczką w trakcie całego pobytu. Na początku było trochę sztywno, ale potem grupa się rozkręciła. Surowość krajobrazu w interiorze jest porażająca i aż dziw bierze, że ktoś tutaj może żyć. Największe wrażenie zrobiło na nas słone jezioro Szatt al-Dżarid no i oczywiście przejażdżka na wielbłądach po pustynii. Wisienką na torcie była wizyta w rzymskim amfiteatrze w El Jem, wpisanym na listę Unesco.


Monastyr


Aleja Trimeche zabudowa medyny biforium minaret meczetu Bourguiby mauzoleum Habiba Bourguiby minaret Centralna część z sarkofagiem prezydenta ozdobny żyrandol epitafium ribat boczne wejście wnętrze fortecy minaret Czas coś przekąsić widok na cmentarz Sidi al-Mazariego blanki marina sala modlitewna

Kolejnym miejscem które odwiedziliśmy był Monastyr. Pogoda w tym dniu nie dopisała, ale doszliśmy do wniosku, że lepiej coś zobaczyć niż siedzieć w hotelu. Jako środek transportu wybraliśmy pociąg, co okazało się ciekawym doświadczeniem, gdyż podróżowaliśmy z miejscowymi. Miasto ma imponujący ribat, który jest najstarszy na całym wybrzeżu afrykańskim. Jednak najciekawsze fotki zrobiliśmy w mauzoleum Habiba Bourguiby, pierwszego prezydenta Tunezji.


Zatoka Tuniska


Sidi Bou Said - zatoka Tuniska pamiątkowa fotka Niebieskie drzwi z ćwiekami Miejscowi uwielbiają kwiaty kunsztowne kratownice Pamiątkowa fotka Niebieskie drzwi ozdobione ćwiekami wejście do meczetu uliczka w Sidi Bou Said maszrabijja minaret meczetu Zaouia tłumy turystów na ulicy Zarrouka odpoczynek Café des Nattes sprzedawca kwiatów jaśminu lalka Antar ozdobne klatki dla ptaków katedra św. Ludwika chwila zadumy kapitele Ruiny Kartaginy nie wyglądają dzisiaj zbyt imponująco Wszechobecne osty termy Antoniusza Piusa budynek w stylu kolonialnym Fasada ozdobiona płytkami azulejo minaret meczetu Sidi Jusufa medresa as-Slimaniya uliczka Sidi Ben Suk at-Turk, fajki wodne scenka uliczna hammam el Kachachine wybrzeże w okolicy El Haouaria w tych grotach kręcono sceny do Qou Vadis ruiny fenickiego miasta w Karkawan

Położone nad zatoką Tuniską ruiny Kartaginy i Karkawanu oraz medyna Tunisu znajdują się na liście światowego dziedzictwa Unesco. Jednak naszą wycieczkę zdominowała wizyta w niepozornej miejscowości Sidi Bou Said. Malowniczo położone na zboczu wzgórza białe domy z niebieskimi drzwiami i oknami, wyglądają zjawiskowo i nic dziwnego, że właśnie to miejsce upodobali sobie intelektualiści i artyści.








Wasze komentarze: