NASZE PODRÓŻE

Zapiski pasjonatów zwiedzania

TRASA WYCIECZKI

Sycylia - trasa wycieczki


INTERESUJĄCE FAKTY

Pierwszym Polakiem, który odwiedził Sycylię był Jan Dantyszek, ambasador i sekretarz królewski Zygmunta I Starego. W okresie Oświecenia i Romantyzmu nastąpiła prawdziwa eksplozja wyjazdów, a podróże do Włoch stały się wręcz namiętnością Polaków szukających pogłębienia wiedzy o starożytności i renesansowej kulturze włoskiej. Na przełomie wieków Sycylię odwiedzili: pisarz i jeden z pierwszych polskich archeologów Jan Potocki, poeta i historyk Julian Ursyn Niemcewicz, wieszczowie Adam Miickiewicz i Zygmunt Krasiński, poeta Antonii Edward Odyniec, filozof i historyk Michał Wiszniewski i wielu innych. Przeżycia i wspomnienia z podróży wykorzystali w swojej twórczości jak Potocki w "Rękopisie znaliezionym w Saragossie", Mickiewicz w "Panu Tadeuszu" czy Krasiński w listach "Z sycylijskiej podróży kart kilka". Zainteresowanie Polaków Sycylią nie ustaje także w XX w. Szukając inspiracji wyspę odwiedzają: kompozytor Karol Szymanowski, poeta i prozaik Jarosław Iwaszkiewicz, znawca antyku Jan Parandowski, poeci Zbigniew Herbert, Adam Zagajewski i Wisława Szymborska oraz rzeźbiarz Igor Mitoraj.

Pojedynek Hrabiego z kapitanem Rykowem, Pan Tadeusz, Księga IX - Bitwa


CIEKAWE HISTORIE

Po utracie przez Rzeczypospolitą niepodleglości pod koniec XVIII w. wielu naszych rodaków udało się na emigrację. Kolejni Polacy zasilali jej szeregi po nieudanych powstaniach, walcząc w legionach, legiach i armiach powstańczych innych krajów za wolność waszą i naszą. Jednym z nich był Ludwik Mierosławski - generał, pisarz, poeta, teoretyk wojskowości i działacz polityczny. Podczas Wiosny Ludów został zaproszony przez ministra rewolucyjnego rządu sycylijskiego Giuseppe La Farina, który powierzył mu szefostwo sztabu nad powstańczą armią sycylijską walczącą przeciw Burbonom. W marcu 1849 objął dowództwo na najważniejszym odcinku wschodnim. Planował uderzenie na Messynę, ale został uprzedzony atakiem gen. Filangieriego. Mierosławski całkowicie zlekceważył sytuację i nie wiadomo dlaczego był przekonany, że Filangeri nie zaatakuje miasta z marszu. W przegranej bitwie pod Katanią został ranny, a w 2 tygodnie później otrzymał dymisję i wrócił do Paryża. Pomimo, że potomni jak i współcześni zarzucali mu nieudolność w dowodzeniu i przerost ambicji stał się symbolem polskich i europejskich walk rewolucyjnych.

generał Ludwik Mierosławski


O TYM WARTO WIEDZIEĆ

Mafia jest bardzo skomplikowanym zjawiskiem i należy je rozpatrywać na wielu płaszczyznach. Nazwa i korzenie pierwszych organizacji pochodzącą z Sycylii. Początkowo celem działalności członków mafii była ochrona ludności, głównie wiejskiej, przed nadużyciami obcych wojsk i napadami zbójeckimi. Z czasem przeobraziła się w organizacje przestępcze przenikające do aparatu władzy, a wyzysk, morderstwa i walka o pieniądze stały się codziennością. Szybki rozwój mafii nastąpił po drugiej wojnie światowej, kiedy jej członkowie dorobili się ogromnych fortun na przemycie alkoholu, hazardzie, prostytucji oraz inwestycjach budowlanych. Podczas emigracji zarobkowej w XX w, mafia rozwinęła silną działalność także w USA. Opowiada o tym amerykański dramat w reżyserii Francisa Forda Coppoli "Ojciec chrzestny". W roli głównej jako głowa rodziny "Don" Vito Corleone, wystąpił tworząc niezapomnianą kreację Marlon Brando, a wielu widzów zafascynowało się światem tam przedstawionym. Honor, szacunek i milczenie to trzy najważniejsze pojęcia, którymi film emanował. Autor "Ojca chrzestnego" Mario Puzo, był przekonany, że pierwszą zbrodniczą rodziną byli Borgiowie, pierwszymi "Donami" następcy św. Piotra, zaś najpotężniejszym z nich - papież Aleksander VI.

Plakat z filmu Ojciec chrzestny


Włochy - Sycylia

Czerwiec 2018

Katedra św. Agaty w Katanii

Na początku czerwca wyjechaliśmy z biurem podróży Net Holiday na Sycylię. Jak zwykle wybraliśmy opcję HB, aby połączyć wypoczynek ze zwiedzaniem. Hotelowi w którym mieszkaliśmy nie można było nic zarzucić, jednak sama miejscowość Torre Faro położona na krańcu wąskiego cypla stwarzała spore problemy komunikacyjne.

Pogoda dopisywała, więc na początku trochę poleniuchowaliśmy na plaży. Jednak cierpliwości nie starczyło nam na długo. W trzecim dniu kopnęliśmy się na całodzienną wycieczkę do Mesyny. Potem było już tylko lepiej. Wypożyczyłem samochód i przez trzy dni szaleliśmy po wyspie, zapamiętując się w zwiedzaniu. Najpierw wyruszyliśmy wzdłuż wybrzeża na zachód, potem na południe. Szczególnie uciążliwa była wycieczka do Cefalu i Palermo, gdyż długie odcinki przejazdu znacznie ograniczyły nam czas, który mogliśmy przeznaczyć na zwiedzanie.

    Z  POWODU  ZMIAN  W  NASZYM  ŻYCIU,  ZDJĘCIA   PRZEDSTAWIAJĄCE  MARTĘ  ZOSTAŁY  NA  JEJ  ŻĄDANIE  USUNIĘTE !   


Julek wypoczywa


Cieśnina Mesyńska, tu królują Scylla i Charybda plaża z widokiem na Kalabrię pylon messyński marina od strony Cieśniny Messyńskiej łódź rybacka miecznik plaża od strony Morza Tyrreńskiego kto ze mną zagra a może by tak poserfować przymiarka próba generalna na dzisiaj już dosyć skaczemy do góry jak kangury szczęśliwe chwile Porządek musi być Cały dzień na to czekałem lokalne klimaty hodowla małż sercówek mafioso czekać, albo nie czekać prawdziwa włoska pizza niebo w gębie

Podczas pobytu wypoczywaliśmy w Torre Faro, małej miejscowości położonej na północnym cyplu wyspy tuż nad Cieśniną Mesyńską. Niestety, ale oprócz malowniczego widoku na wybrzeże Kalabrii miejsce to nie ma żadnych atrakcji. Na domiar złego przy każdym powrocie z wycieczki musieliśmy stać w gigantycznym korku, a przejazd krótkiego odcinka z autostrady do naszego hotelu trwał ponad godzinę.


Mesyna


ulica 1 września gryf na fasadzie kamienicy balkony cztery fontanny romańska katedra Dzwonnica jedna z figur zegara astronomicznego zegar astronomiczny ale ze mnie słodziak gotycki portal zbiór winogron nętrze katedry zdobiony strop normański kapitel apsyda z mozaiką fontanna Oriona fontanna Oriona sgraffito rzeżba aniołka skrzynka pocztowa pomnik Juana de Austria kościół Santissima Annunziata dei Catalani ślepe łuki dwa maluch pałac Calapaj-d'Alcontres dziedziniec wewnętrzny ozdobna fasada kamienicy przy ulicy Garibaldiego Plaza Antonello galeria Wiktora Emanuela III monumentalne wnętrze robi wrażenie marina nostalgia Madonna della Lettera zmęczeni zwiedzaniem wielki błękit prom do Kalabrii Fontanna Neptuna bóg morza renesansowy sarkofag poliptyk San Gregorio Dwa orły

Mesyna leży niemalże o rzut beretem od Torre Faro, więc na zwiedzanie wybraliśmy się autobusem komunikacji miejskiej. Ponieważ zaplanowaliśmy całodzienną wycieczkę, mieliśmy mnóstwo czasu na zwiedzanie i myszkowanie po zakamarkach starego miasta. Szczególnie spodobały się nam - romańska katedra z wieżą posiadającą największy na świecie mechanizm zegarowy oraz obrazy Caravaggia, które niestety "nie chciały" się sfotografować.


Cefalu i Palermo


widok na miasto z promenady jesteśmy tutaj skała cytryny Osterio Magno, fasada ufortyfikowanego pałacu z XII w. paparazzi przed kościołem Purgatorio normańska katedra katerdalne schody Nawa główna katedry łuki nawy podtrzymywane przez antyczne kolumny bizantyńskie mozaiki w apsydzie normański kapitel granitowa chrzcielnica pamiątkowa fotka zaułek średniowieczna pralnia główki lwów zasilane wodą rzeczki Cefalino balkony Porta Pescara Tato zrób zdjęcie, już dłużej nie wytrzymam może cannoli na drogę nowa brama telamony Palazzo dei Normanni Teatro Marmoreo dachy Katedra Metropolitalna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pamiątkowa fotka w drodze na mszę gotycki portal kapitel wnętrze katedry figura św. Sebastiana kaplica relikwii barokowe sklepienie ogrody Zisa pałac Zisa pomnik cesarza Karola V Habsburga Fotoreporterzy w akcji rozmowa Quattro Canti rozmowa kościół św. Katarzyny Fontana Pretoria Fontana Pretoria woda tryskająca z pysków zwierząt niezwykłe podobieństwo kopuła kościoła San Giuseppe dei Teatini marionetka rycerza lokalne specjały Kościół San Cataldo dzwonnica kościół Santa Maria dell'Ammiraglio Trinacria Katakumby Kapucynów Silvestro Da Gubbio mumie świeckie biskup Agostino Franco mumie zakonników czaszki Rosalia Lombardo

Wycieczka do Cefalu i Palermo była naszą najdłuższą wyprawą. Cefalu zachwyciło nas bajecznym położeniem oraz malowniczą plątaniną średniowiecznych uliczek. Natomiast w Palermo podziwialiśmy zabytki architektury arabsko-normańskiej wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco. Jednak najbardziej utkwiły nam w pamięci makabrycznie wyglądające mumie znajdujące się w katakumbach pod klasztorem Kapucynów.


Wulkan Etna


widok na Etnę wulkan Etna Pamiątkowa fotka wagonik kolejki linowej no to jedziemy panorama okolicy z Termianlu Funiva taras widokowy świętujemy pierwszy sukces w krater del Laghetto nie ma czego zazdrościć śnieg w czerwcu nowe stożki erupcyjne nie ma mocnych kolejny etap zaliczony nie dał rady ale tutaj ruch droga dojazdowa ciężarówek spacer wokół krateru Barbagallo widok w kierunku płd-zach mniejszy stożek krateru Barbagallo czas ruszać dalej pole lawy droga wokół krateru centralnego opary wydobywające się z krateru opary wydobywające się z krateru osady siarki pora wracać szczyt Frumento Supino krater Barbagallo z górki na pazurki chwila wytchnienia droga do termianlu Funiva górny krater Silvestri siła natury krater Silvestri wnętrze krateru panorama okolicy ze szczytu krateru

Do bazy turystycznej Nicolosi dotarliśmy samochodem, aby potem wyjechać kolejką linową do terminalu Funivia. Stamtąd ciężarówka zabrała Martę na płaskowyż Torre del Filosofo, skąd już na piechotę wyruszyła do krateru. Ja musiałem zostać z Julkiem, ale to niezła wymówka, bo z pewnością nie dał bym rady wejść na szczyt Etny. Pokręciliśmy się więc po okolicy, podziwiając malownicze widoki, których wokół nie brakowało.


Katania i Taormina


ulica Garibaldiego, w głębi katedra w oczekiwaniu na klienta balkon kościół św. Franciszka z Asyżu fontanna Amenano brama Uzeda z XVII w. prowadząca na plac Katedralny na placu Katedralnym barokowa fasada katedry św. Agaty wnętrze katedry aspersorium absyda normańska, fresk z XVI w. przedstawiający koronację św. Agaty organy piszczałkowe Barokowa figura Matki Boskiej figury na balustradzie zamykającej dziedziniec kościelny barokowe ozdoby nad wejściem kryształowy żyrandol ozdobne wsporniki teatr grecko-rzymski słoń strzegący Katanię przed wybuchami Etny normański zamek Ursino widok z plaży na Capo Taormina Pamiątkowa fotka widok wybrzeża z tarasu widokowego prom Excelsior Palace kościół św. Antoniego Abate brama Katania witamy w Taorminie machikuły, pod nimi herb Aragonii Człowiek kontra maszyna terrazza plac Katedralny i bazylika San Nicolò di Bari arokowa fontanna wnętrze katedry Bizantyńska Madonna lwy stylofory Poproszę jedną porcję Coppa Trump pamiątki dla turystów Wszechobecne cytryny Zmęczeni turyści Sycylijska donica plac IX Kwietnia malowniczy zaułek taras z widokiem na Etnę mój ojciec chrzestny Ploteczki kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej jednonawowe barokowe wnętrze marmurowa rzeźba św. Katarzyny fragment rzeźby Palazzo Corvaia Oryginalna reklama brama messyńska widok z Porta Messina

Katanię i Taorminę odwiedziliśmy podczas powrotu z całodziennych wycieczek, a więc późnym popołudniem. Mieliśmy więc zdecydowanie za mało czasu na zwiedzanie, a co gorsza większość atrakcyjnych miejsc była już zamknięta. Z tego właśnie powodu nie zobaczyliśmy antycznego greckiego teatru z którego słynie to miejsce. Pomimo tych niedogodności, szczególnie malowniczo położona Taormina zrobiła na nas piorunujące wrażenie.


Syrakuzy


pozostałości ołtarza Herona II ostaniec Latomia del Paradiso Ucho Dionizosa wnętrze jakinii jaszczurka ścienna znudzony fotograf jeden z największych teatrów greckich grobowce skalne amfiteatr rzymski przestrzeń w której funkcjonowała maszyneria sceniczna kościół św. Mikołaja głowa Asklepiosa sarkofag Adalfii detal skrzyni sarkogau Sanktuarium Matki Boskiej Płaczącej gipsowy wizerunek Matki Boskiej z jakoby wydobywającymi się łzami kościół św. Jana kapitel kolumny symbole chrześcijańskie łuki boczne ponte umbertino ogromna kotwica pałac Lucchetti Cassola Reale pomnik archimedesa fasada świeży soczek pamiątkowa fotka ogród w dawnej świątynii Apolla świątynii Apolla mercato ortigia targowisko lokalne specjały staromiejska uliczka ta mi się podoba pamiątki dla turystów może coą przekąsimy Fontanna Diany Palazzo Beneventano Del Bosco artystka przy pracy katedra metropolitarna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny dwupoziomowa fasada figura św. Marcjana kolumna spiralna nawa główna powstała z celli świątyni Ateny doryckie kolumny pochodzące ze świątyni Ateny kaplica Krucyfiksu, św. Zosimo pędzla Antonella da Messina Plac Katedralny bazylika św. Łucji przed wejściem barokowe wnętrze uliczny grajek monastyr Montevergine Chwila wytchnienia balkon Zaraz coś wybiorę fontanna Aretuzy coś na ząb Castello Maniace Marina Grande

Syrakuzy nie bez powodu zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco. Ta antyczna kolonia greckich Dorów założona w VIII w.p.n.e. do dzisiaj urzeka malowniczością położenia i wspaniałością zabytków z czasów greckich i rzymskich. Jednak największe wrażenie zrobiły na nas kamieniołomy ze słynnym Uchem Dionizjosa. Równie atrakcyjna okazała się wyspa Ortygia ze wspaniałą katedrą powstałą na świątynii Ateny.








Wasze komentarze: