NASZE PODRÓŻE

Fotorelacje pasjonatów zwiedzania

TRASA WYCIECZKI

Kreta - trasa wycieczki


CIEKAWE HISTORIE

W okresie największej potęgi Rzeczpospolitej Polacy chętnie podróżowali po ówcześnie znanym swiecie. Jednym z nich był Mikołaj Krzysztof Radziwiłł zwany Czarnym, główny twórca potęgi rodu. W grudniu 1582 r. przybył wraz ze swoją świtą do Wenecji z której wtedy najczęściej rozpoczynano podróż do Ziemi Świętej. Radziwiłł płynął wzdłuż wybrzeży dalmatyńskich i greckich aż do przylądka Matapan na Pelopnezie, stamtąd na Wyspę Kretę, gdzie okręt zatrzymał się w połowie maja 1583 r. Na Krecie Mikołaj Radziwiłł odwiedził księcia Kandii Mikołaja Donata. Zwiedził także starożytności Krety, labirynt Tezeusza i ruiny miejskie. Następnie dotarł na Cypr, gdzie przesiadł się na mniejszy statek płynący do Palestyny. Droga powrotna przebiegała podobnie, ale w zmienionych warunkach pogodowych. Na Morzu Śródziemnym szalała w tym czasie burza i okręt nie mógł odnaleźć drogi na zachód. Dopiero po dwóch tygodniach statek przybił do brzegów Krety. Radziwiłł pozostał na wyspie czekając na polepszenie warunków pogodowych. Na początku lutego 1584 r. okręt wenecki wyruszył z Krety i obrał kurs na Półwysep Apeniński. Z podróży spisana została relacja w której oprócz informacji o Ziemi Świętej, znalazły się także opisy wybrzeży greckich i Krety.

Mikołaj Krzysztof Radziwiłł zwany Czarnym 1515-1565 (źródło: wikipedia.org)


Grecja - Kreta

Lipiec 2024

Kreta, kamienista plaża w Istro

Wprawdzie byliśmy już na Krecie dwukrotnie i mamy ją dość dobrze zwiedzoną, ale wyspa jest tak urokliwa, że Marta postanowiła pojechać tam z Julkiem na tygodniowy pobyt typu all inclusive. Wybór padł na małą miejscowość Istro położoną nad malowniczą zatoką Mirabello.

Kreta jest wprost uwielbiana przez Polaków, a my podzielamy te upodobania. Wyspa jest miejscem narodzin cywilizacji minojskiej, słynie z pięknych widoków i słonecznej pogody, a przy tym jest relatywnie tania. Tygodniowy pobyt nie daje zbyt dyżych możliwości dodatkowych podróży i zwiedzania, bo trzeba przecież chociaż trochę wypocząć. Wyprawa do Heraklionu i zwiedzanie ruin pałacu minojskiego w Knossos była doskonałym pomysłem, a Julkowi najbardziej podobała się ekspozycja w lokalnym muzum archeologicznym.


Julek wypoczywa


Istro, plaża św. Pantelejmona Pamiątkowa fotka Spacer Instalacja artystyczna Julka Plaża św. Pantelejmona Plaża św. Pantelejmona Cerkiew św. Pantelejmona z XV-XIX w. Gdzie są te muszelki ? Łódź rybacka Czas wracać Istro, plaża Voulisma Pora na wypoczynek No to zaczynamy Nareszcie coś się dzieje Pełen relaks Stanowiska rekreacyjne Lunch Malowniczy widok

Niewielka miejscowość wypoczynkowa Istro położona jest w malowniczej zatoce Mirabello. Jest tutaj kilka piaszczystych i kamienistuych plaż doskonale nadających się na spacery i leniwy wypoczynek z czego Julek skwapliwie korzystał. Ich najwiekszaą zaletą jest czystość, brak tłumów i piękne widoki. Julkowi najbardziej przypadła do gustu plaża Voulisma, a ulubionym zajęciem było dryfowanie na materacu.


Ajos Nikolaos


Jezioro Wulismeni w którym w/g legendy zażywała kąpieli bogini Atena Pamiątkowa fotka Kapliczka rybaków Pomnik kreteńskich bojowników o wolność Cerkiew Świętej Trójcy (Agía Triáda) Fotoreporter Ikona do całowania Polichromie pokrywają każdą wolną powierzchnię Płomienie świec symbolizują ciągłość modlitwy Minojskie reminescencje Graffiti Świeżutkie szproty Frappe time Przystań jachtowa Widok miasta znad przystani jachtowej Nadmorski deptak Mityczny róg obfitości (róg kozy Amaltei) Przegorzan (Echinops spinosissimus) Rzeźba `Porwanie Europy` Chwila wytchnienia Kwitnący hibiskus (Hibiscus waimeae) Eksplozja energii Cerkiew św. Mikołaja, jedna z najstarszych na wyspie Panorama miasta z punktu widokowego Spilia

Choć początki miasta Ajos Nikolaos sięgają III w. p.n.e. do naszych czasów nie przetrwały żadne spektakularne zabytki z tego okresu. W jego centrum znajduje się malownicze jezioro Wulismeni w którym w/g legendy zażywała kąpieli bogini Atena. Julek najbardziej lubił spacerować nadmorskim deptakiem, pewnie dlatego, że znajdowało się przy nim mnóstwo lodziarni. Na nieodleglym półwyspie Spilla usytuowana jest cerkiew św. Mikołaja, jedna z najstarszych na wyspie.


Heraklion


Marina Nabrzeże, w głębi twierdza Koules Stara kotwica Wenecka twierdza Koules (Castello a Mare) z XVI w. Minaret z czasów tureckiego panowania Widok miasta z blanków twierdzy Kłódki miłości Katedra św. Tytusa z XIX w. zbudoana w miejscu meczetu Ikonostas Coś dla smakoszy Plac Lwów, wenecka fontanna Morosiniego z XVII w. Transept katedry św. Menasa z XIX w. Główna nawa Stary kościół św. Menasa Plac Kornarou, fontanna Bembo z XVI w. ozdobiona herbem Wenecji Plac Kornarou, midha


Knossos







Nasze ulubione zdjęcia